Guest reviews

What our guests have to say?

We had four wonderful nights in a row, with great food and wine, a great atmosphere and absolutely affordable.
I have fond memories of Niazi's in Limassol when my father was stationed at Akrotiri. Best kebab you could get. So nice to see you're still going strong. Happy days!

 
 
 
 
 
 
 
120 entries.
John Pickering John Pickering wrote on July 4, 2017 at 8:09 pm
One day,holidaying in Cyprus, we went to Niazis too late. The place was full. We only wanted to eat there, and after pleading with the waiter, he said there was room – but only inside. It was still very hot outside, despite being dark. The lure of the food was too great however, so we agreed. Far from the scorching hot kitchen heat we expected, we were led through to an air conditioned room set aside for a local birthday party. We had the best meal we have ever had, and tellall our friends to this day "You MUST go to Niazis in Cyprus". You may not remember us, but we will always remember you. Thank you again for your hospitality, wonderful food, and above all friendliness. Love from the Pickering family.
WILLIAM & WENDY WRIGHT WILLIAM & WENDY WRIGHT wrote on July 4, 2017 at 8:08 pm
WE HAVE ENJOYED THE FRIENDLINESS AND WELCOME,NOT TO FORGET THE FOOD, STAFF AND PROPRIETOR. WE SHALL RETURN TO NOTHERN CYPRUS TO OUR FRIENDS.
Salahi Bozkurt Salahi Bozkurt wrote on July 4, 2017 at 8:08 pm
It was a good taste and delicious Cyprus Stuff… This only found in Niazis… Good luck on your journey. Hope to taste you again. www.grupfeza.com members.
Bilge Bilge wrote on July 4, 2017 at 8:08 pm
Harika bir Restorant. Standartınızı her zaman korudunuz. Yurtdışından gelen arkadaşlarımızı ve ailemizi hep sizin restorantınıza getiriyoruz ve çok hoşlarına gidiyor. Tebrik ederiz.
Vaughan Williams & Family Vaughan Williams & Family wrote on July 4, 2017 at 8:07 pm
A great meal, a great place, great staff and a great atmosphere. Just Great.
Cüneyt & Debra Dölek Cüneyt & Debra Dölek wrote on July 4, 2017 at 8:07 pm
Çok güzel bir yemek yedik harika bir atmosfer mükemmel servis herhalde benim devamlı yemek yiyeceğim bir mekan olacak. Eğer davet etmek istediğiniz misafiriniz varsa mükemmel bir mekan.
Viv & Ray Hope Viv & Ray Hope wrote on July 4, 2017 at 8:07 pm
Visited again in June, Excellent full kebab as always and I also tried Steak Diane for a change and that was lovely too. Atmosphere is buzzy and lots of Turkish Cypriot people eating too, which is good. See you in September.
Roy and Jean Caley Roy and Jean Caley wrote on July 4, 2017 at 8:06 pm
While on holiday in Northen Cyprus last year, and to our complete suprise, we came across Niazis, at first we could not believe that it could be our favorite restaurant from Limasol in the early 60's. it was and my goodness, it's better than ever, (even if it lacks a little of the ambience of the petrol pumps)but the food and the establishment was brilliant. While talking to Ahmet of the old day I asked if he knew of our landlord and friend Omar and his family and to pleasure, he was able to put use in contact. Thank you once again.
Andreas Georgiou Andreas Georgiou wrote on July 4, 2017 at 8:06 pm
I had heard so many times from my father about Niazi's in Limassol at 'old good days'. Now, after trying out your full meze for myself, i must admit that you serve the best one in thewhole of Cyprus. I've been already there more than 15 times and intend to keep on visiting. Thank you.
Yusuf Gülay Yusuf Gülay wrote on July 4, 2017 at 8:06 pm
Görevli bulunduğum sürenin son akşamında gitme fırsatı bulabildiğimiz Niazi's restoranı sadece Kıbrıs içinde değil genel olarak gördüğüm tüm restoranlar içerisinde çok saygın ve nezih bir yer edindi. Kaliteli ürünler, sıcak atmosfer, nitelikli personel ile birlikte Ahmet Bey'in büyük bir nezaket ve sıcak sohbeti eşliğinde Grappa ikramı unutulmaz bir akşam yaşamamızı sağladı. Sohbetin ilerleyen zamanında zivaniya konusunda üretim yönünü de öğrendiğimiz tesislerini turistik ve ticari olarak ta hizmete sunmasının ekonomi ve bölge turizmine de katkı sağlayacağını umuyorum.
MGBADA JOE ABA NAIJA MGBADA JOE ABA NAIJA wrote on July 4, 2017 at 8:05 pm
LOVE THIS PAGE. PLEASE, KEEP UP THE GOOD WORK.
Can Baykal Can Baykal wrote on July 4, 2017 at 8:05 pm
Ben Kıbrıs'ta 6 yıl yaşadım öğrenci olarak şu an Amerika'dayım. Hayatımda yediğim en lezzetli yemek Niazis'te oldu. Emeği geçen herkesi Amerika'dan selamlıyorum. Teşekkürler.
Ronnie Ronnie wrote on July 4, 2017 at 8:05 pm
We had some great food in TRNC in 2003, but yours was the best. We are coming back for your famous full kebap in July.
M.T. M.T. wrote on July 4, 2017 at 8:04 pm
Thank you for giving me great memories..You are the best ..Hope to come back to cyprus & enjoy a great meal at Niazi's.
Ex-Employee Ex-Employee wrote on July 4, 2017 at 8:04 pm
How is Mr Niyazi…I had wonderful time working for him though I couldn't acquire the recipy for the full kebab.
Ahsen and Mahmood Rehman Ahsen and Mahmood Rehman wrote on July 4, 2017 at 8:04 pm
In my student and working life from 1990-1998 , Niyazi was my best choice. Wonderful and tasty food with excellent service. If i have a chance again i will visit niyazi again. Thank you very much for your wonderful service.
Ali Habip Baransel Ali Habip Baransel wrote on July 4, 2017 at 8:03 pm
Niazis'deki lezzet kanaatimce başka hiçbir yerde yok. Kıbrıs'a iner inmez ilk durağım Niazis olacaktır. En son Ağustos'da sizleydim. En kısa zamanda birlikte olmak dileğiyle. Yemeklerinizi çok özledim. Sevgiler. Saygılar.
Zeynep Ünlü Zeynep Ünlü wrote on July 4, 2017 at 8:03 pm
Aslında söylemek istediğim çok şey var. Ama sayfalar dolusu yazıp diğer Niazi's severlere haksızlık yapmak istemiyorum. Sadece leziz yemekleriniz, mükemmel servisiniz, olağanüstü hızlı ve zarif servis elemanlarınız; en önemlisi de inanılmaz sıcak müşteri ilişkileriniz ve yakın dostluğunuz için teşekkür etmeden hatta daha da ötesi minnet duygularımı belirtmeden geçemeyeceğim. Sizi zevkli seçimlerinizden dolayı kutlarım. Niazis'e geldiğim günden itibaren kendimi şanslı ve özel hissediyorum. Sonsuz teşekkürler.
Peter and Pamela Campbell Peter and Pamela Campbell wrote on July 4, 2017 at 8:03 pm
When we think of Cyprus, we think of Niazi's restaurant and make it our first port of call. See you soon.
Bary Mutlu Bary Mutlu wrote on July 4, 2017 at 8:02 pm
Niazi's i unutmak mümkün mü? Mağusa'dan Girne'ye bizi getirten yegane tat. Arabamızın yağına gücüne bakmadan benzin parasını denkleştirir denkleştirmez bir arabaya doluşup niazi'ye gelirdik. Aslında delicesine acıkmışız ama uslu çocuklar gibi restoranın belli bir servis sırası var onu bekliyoruz. Önce mezeler sonra sırasıyla kebapların resmi geçidi.. Aah ah.. Yer bulamayıp saatlerce beklediğimiz çok olmuştur. Kıbrıs'a gidenlere en şiddetli önerim. Abd için hürriyet anıtı ne ise, Kıbrıs için Niazi's odur. Bu vesileyle servis esnasında masalar arasında adeta bale yapan tüm Niazi's personeline selam ederim.