behind the taste

Our Restaurant

Since 1949

Family Restaurant

The Beginning

Kıbrıslılar için bir tutku haline gelen “Full Kebap”ın mucidi Niazi’s Restaurant, uluslararası tanınırlık kazanmaya başlıyor. 1949’da Bay Niazi, Limasol’da hem bir marketten hem de küçük bir restorandan oluşan küçük bir markete sahipti ve bu da çoğunlukla İngiliz Kuvvetleri personeline ve bölgede bulunan ailelerine hizmet veriyordu. Müşterileri için kebap yapmaya başladığında, herhangi bir sandalye ve masa için yeterli alana bile sahip değildi. Buna ek olarak, mağazanın karşısındaki bir benzin istasyonunda masaları kuruyordu.

Moving to a more modern restaurant

1967’de Niazi, Limasol’da tekrar daha modern bir binaya genişledi. Adanın bölünmesiyle sonuçlanan 1974 olayları, Niazi’nin tarihinin en uzun dönemi olan operasyonlarını dört ay boyunca durdurmasına neden oldu. Bu dönemden sonra Niazi, Kıbrıs’ın kuzeyindeki Girne’ye taşındı. Girne’de, İngilizlere ve Kıbrıslılara ek olarak, Niazi’s, anakara Türkiye’den gelen Türk müşterilere “tam kebap” ı tanıttı ve ilk başta “tam kebap” hizmetini garip buldu, ancak daha sonra eşsiz tarzı sevdi.

authentic with a twist

İlk olarak Limasol’da başlayan “full kebap” kavramı kısa sürede yayılmaya başladı. Kısa sürede bir konsept haline geldi ve Limasol’un Türkiye kesiminde tam kebap sunan restoranların sayısı arttı. Kıbrıslı Rumlar da etkilendi ve adanın diğer bölgelerinde “Tam Kebap” servis etti.

Bugün Niazi’s, Girne şehir merkezinde (Dome Hotel’in karşısında) Kıbrıslılar ve Turistler de dahil olmak üzere çeşitli müşterileri olan popüler bir restorandır. Ayrıca, Niazi’s Restaurant’ın nitelikleri, ününü Kıbrıs sınırlarının ötesinde de sağlamıştır.

The Invention Of The "full kebab"

1949 yılında tüm müşterilerine aynı anda hizmet vermenin engellerini aşmak için Niyazi Aydeniz – o zamanlar “Niyazi Cemali”, “tam kebap” ı icat ederken müşterilerinin gereksinimlerini ve alışkanlıklarını kullanarak, farklı kebapların her bir öğesinden birini birbirini takip ederek servis etmeye başladı. Türk ve Kıbrıs lezzetinin bir karışımı olan “Tam kebap”, bir Seftali, bir Köfte, bir Şiş kebap, bir Kuzu pirzola ve bir de şiş üzerinde bir Köfte’den oluşur ve bol miktarda masada servis edilen çeşitli soğuk ve sıcak “mezeler” eşlik eder.

Ancak 1950’lerde porsiyonlar daha büyüktü. Bugünün yanı sıra; Bir yerine iki Koft, iki Şiş ve çeyrek Tavuk, porsiyonları bugünkine kıyasla iki kat daha büyük yaptı.

Niazi’s Restaurant’ta Yoğurt, Çakık, Humus, Kereviz ve Lahana salatası. Izgara hellim peyniri, Döner kebabı, Sigara boregi, Bulgur koftesi ve cips “full kebap”ın başlıca eşlikçileridir.

Limasol’da Niazi’s, Kıbrıs’ın ünlü KOKINELLI fıçı kırmızı şarabını yemekle birlikte ücretsiz olarak sunardı.

Bugün Niazi’s, seçkin Türk şarapları ile birlikte geniş bir uluslararası şarap seçkisine sahiptir.

Yerel olarak üretilen et, serbest dolaşan çiftçilik nedeniyle eşsiz Kıbrıs lezzetine sahiptir. Niazi’de kebaplar müşterinin önünde açık kömür ızgarasında ızgara yapılır. Niazi’s’te sahip olduğunuz kebabın lezzeti, onlarca yıllık tecrübeyle kazanılan bir geleneğin sonucudur.

Niazi’s’de, “tam kebap” bugün açık büfeden lezzetli ev yapımı tatlılarla sona eriyor (ve ücretsiz).