• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Hakkımızda

NIAZI’S VE FULL-KEBAB

Niyazi beyin 1949 yılında Kıbrıs'ın güneyinde şu an Rum kesiminde olan Limasol'da kurduğu lokanta, şimdi ünü Kıbrıs’ın tümüne hatta ada dışına da çıkarak Türkiye'ye de yayılan bir müessese oldu.

İlk olarak bakkal dükkanı olarak açılan küçük bir mekan, akşamları bir köşeye birkaç masa konarak işletilen küçük bir lokantaya dönüşür. Mekan dar olduğu için kebab mangalı dışarıya restoranın önüne yerleştirilir. Lokantanın müşterileri de etraftaki arkadaşlar ve mahalleli tanıdıklardır.

Kısa zamanda, sadece aksamları açılan lokantanın mangalında pişen Kıbrıs usulü kebaplar beğenilip kendi çapında tanınmaya başlar. Önceleri basit birkaç kebabtan oluşan servis, Kıbrıs'a özgü birkaç çeşidin de eklenmesiyle çoğalır. Hepimizin duyduğu  meşhur "Şeftali Kebabı" da işte bu çeşitlerden biridir ve Niazi’s in şeftali kebabı reçetesi o günlerden gelmedir. Tadı Niazi’s teki diğer kebap çeşitleri gibi hala değişmemiştir ve hep aynı usulle hazırlanıp mangalda pişirilmektedir.

Çok geçmeden Niyazinin mekanı Limasolda popüler bir restoranta dönüşür.

 "Niazi’s Restaurant’" müşterileri artık sadece arkadaşlar ve mahalleli değil, Limasol'un tüm erkanı ve özellikle İngiliz üsler bölgesinden gelen İngiliz askeri personeli ve aileleridir. Restorant sığmadıgı için yaz geceleri masalar karşıdaki benzin istasyonunun kullanılmayan boş kalan alanına taşınır.

1960 yılları dünyanın en renkli yıllarıydı, akşam lokantada kebabın yanında bütün gece, para atılınca istenilen parçaları çalan müzik kutusu ‘Juke Box’ sadece Niazi’s’i değil bütün mahalleyi coştururdu. Limasol geceleyin Niazi’s restorana akın ediyordu, Tek menü olan ’Full Kebab’ yanında içilebildiği kadar bedava verilen, şişelere varilden doldurma ‘Kokkinelli’ kırmızı Kıbrıs şarabı servis edilir, ‘Juke box’ta çalan Elvis Presley, Frank Sinatra, Petulla Clark, Cila Black Ve tabii ki efsanevi Beatles’lar la millet sabahlara kadar dans edip coşardı.

İşte Meşhur ve ardı ardına servis edilen kebablardan oluşan ‘’Full Kebap’’ konsepti de o yıllarda oluştu. Sebebi ise, tam olarak karşılanamayan müşteri siparişlerini bir nebze tatmin etsin diye mangalda ilk önce ne pişerse herkese gelişigüzel birer tane gönderilmesindendi. Sonraları her gelen müşteri kendiliğinden böyle karışık ve peyderpey gelen birşeyler siparis etmeye başladılar ve Meşhur Kıbrıs kebab menüsü ‘Full Kebab’ doğdu. Tabii ki masada kebabın lezzetini tamamlayan lezziz mezeler de vardı.

Eğer yolunuz Kıbrıs'ta Girne'ye düşerse, Niazi’s in "Full Kebab'ını muhakkak deneyin. Kendine özgü bir fix menü, önce masaya toprak kasede yapılmış yoğurt dahil soğuk mezeler ve salatalar gelir. Sonra içlerinde ızgara Kıbrıs hellimi de olan birkaç çeşit ara sıcak ve ardından da sırasıyla mangalda pişmiş 5 çeşit kebablar.

1968 yılında Niazi’s yine Limasol'da yeni modern yerine taşındı ve ünü tüm Kıbrıs adasına yayıldı. 1974 yılına kadar Limasol'da bu yeni binasında hizmet verdi.

Top